Ráďa “Radar” Groh a jeho lezecké mezníky

Naposledy jsme s Tebou dělali rozhovor před nějakým rokem na 7 Pohořích. Tehdy ses připravoval na zkoušky horského vůdce a na seznamu horských vůdců už jsi. Dodatečně gratulujeme k takovému skvělému titulu a vyplývá z něj naše první otázka:

Jsi horský vůdce. Živíš se tím a věnuješ se na plno této profesi?

Zkoušky mám hotové a každý měsíc vodím. V únoru jsem měl hodně ledů, ledo lezení, na skialpech jsem už něco odjezdil. Teď jsem se vrátil z Glockneru, to byl můj letošní první Groß Glockner. Ale mou hlavní činností, která mě živí je práce v Hudy sportu. 

Máš poměrně obsáhlou specializaci: od horských výstupů po freeride i expedice a máš spíše světové destinace: Tatry, Alpy, Himaláje, Patagonie. Když bychom v budoucnu někam chtěli, můžeme Tě kontaktovat napřímo? Jak to mezi horskými vůdci funguje? Tak například si usmyslím, že chci s kamarádkou vylézt Nanga Parbat….

Nanga Parbat? No, tak mi zavoláte a domluvíme se. No, nejlepší je to napřímo. Být napřímo s klienty. Funguje to tak, že je to jakási geneze. Začneme na méně náročných vrcholech a postupně se propracováváme výš, do vyšších obtížností.

Velkou mediální pozornost, i co se týče Tvé osobnosti, vyvolala Nebeská past. Co ale bylo před a co bude po Baruntse? Jaký byl mezník, který Tě přivedl k lezení horských velikánů a na co se nyní chystáš?

Mezníkem byl rok 2012, když jsem měl poprvé možnost podívat se na Nanga Parbat. To byl už od dětství velký sen. Tehdy jsme tam neuspěli, ale měl jsem možnost se tam po pár letech vrátit a už zkušenosti zúročit a tehdy vrchol vylezl. Pak je mezníkem výstup s Márou Holečkem v Peru, Huandoy 1970. To se propojilo s příběhem československé expedice 1970, která tam tragicky skončila. To pro mě bylo silné, protože jsem z Krkonoš a příběh ve mně pořád rezonuje. 

Po Baruntse jsme pokoušeli štěstí vloni, které nám tolik nepřálo na Masherbrumu. Za mě nám tam nešla karta, ale prostě jsme tam s Márou někam vylezli. Myslím si, že kdyby nám štěstí přálo trošku víc, tak bychom se mohli příště posunout zase výš. A vloni na podzim, s Háčkem a Báňou se nám podařil pěkný výstup na do té doby neslezenou nepálskou skoro sedmitisícovku Chumbu (6859 m n. m). Tam nám zase štěstí přálo. 

Co Tě jako původem skialpinistu přivedlo k lezení? Kde byl přerod? Nebo kdo Tě přivedl?

Mě to lezení vždy nějakým způsobem interesovalo, ale na rovinu říkám, že jsem byl vždy běžec – skialpinista, ale postupem času, když jsme jezdili do “svěťáků” neboli větších hor, do Alp, tak jsem si říkal, že by bylo bezva hory poznat i v jejich strmějších profilech. A to byl ten postupný vývoj. 

S Márou Holečkem jsi učinil dva velké úspěšné prvovýstupy. Chystáte spolu nějaký další počin?

Já určitě s Márou chystám, akorát letos jsme se nepotkali, protože prioritou pro mě byla Muchu Chhish (7 475m) – nejvyšší doposud nevylezená hora. ( Zatím stále nedobyta, pozn, red.) Ale vím, že Mára má v rukávu ještě jiné trumfy. 

Z jiného gusta. Už máš nějakou zkušenost z Norskou módou a naším vybavením. Je něco, co rád nosíš na skialp a na expediční lezení?

Za mě to vlněné oblečení byl jeden z největších pokroků, které jsem vnímal. Když jsem začínal se sportem, tak jsme byli v syntetice nebo byly “funkční materiály” a když jsem měl možnost už v čase prvních expedic obléknout Devold Expedition, tak to byl zásadní progres. Pro horolezce je vlněné prádlo neocenitelné v tom, když se střídá extrémní potivý výkon, kdy člověk leze, je zpocený jako dobytek, kór v horách, kde jsou extrémní výkyvy teploty během dne nebo v noci a následuje štand, doba statického stání, než doleze spolulezec. A v tom na Devold nedám dopustit. Devold funguje! 

Devold funguje když se fyzická, extrémní potivá zátěž střídá s dobou statického stání, dobou mrazu. Tady má obrovský benefit. V místě, kde se buduje tábor zase uschne. 

Když pak zaútočíme na vrchol, pak mám na sobě několik dní jedno tričko, jedny spoďáry, jednu mikinu, prostě se nepřevlékám. Jediné, co si převlékám, jsou ponožky. A zde Devold také funguje. Děkujeme Ti za rozhovor a přejeme Ti štěstí a velké úspěchy v lezecké i průvodcovské oblasti. 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *