Hrdinové hor a jejich příběhy Tatranští Nosiči

Vysoké Tatry jsou domovem nejen nádherných panoramat a bohaté fauny a flóry, ale také jedinečné tradice, která se udržuje po desítky let – nosičů, kteří na horské chaty dopravují zásoby. Tito odvážní muži a někdy i ženy jsou nedílnou součástí tatranského života, a jedním z nejznámějších nosičů je i legendární Pišta.

Kdo jsou tatranští nosiči?

Nosiči jsou lidé, kteří na svých zádech přenášejí zásoby na horské chaty, které nejsou dostupné po silnici ani lanovkou. Tato tradice sahá do dob, kdy byly chaty postaveny, a zásobování jiným způsobem nebylo možné. Nosiči přenášejí všechno – od potravin, nápojů, dřeva, až po stavební materiál. Tato práce je fyzicky velmi náročná a vyžaduje nejen vynikající kondici, ale i hlubokou znalost terénu a hor.

Pišta – legenda mezi nosiči

Pišta je jedním z nejznámějších nosičů ve Vysokých Tatrách. Jeho skutečné jméno je Štefan Bačkor a je známý svou neuvěřitelnou fyzickou výdrží a láskou k horám. Narodil se a vyrostl v Tatrách, kde od dětství obdivoval krásu a majestátnost hor. S nosičstvím začal už v mladém věku a rychle se stal jedním z nejrespektovanějších členů této komunity.

Pišta dokáže na svých zádech nést i přes 100 kilogramů zásob, což je výkon, který vyžaduje nejen fyzickou sílu, ale i dokonalou techniku a psychickou odolnost. Jeho cesta do práce často zahrnuje náročný terén, prudké stoupání a nepředvídatelné počasí, což činí jeho práci ještě obdivuhodnější.

Každodenní život nosičů

Práce nosiče začíná brzy ráno, kdy si připraví náklad a pečlivě ho upevní na speciální nosičský rám – krosnu. Vynáška na horskou chatu může trvat několik hodin a nosič musí být připraven čelit všem nástrahám, které mu příroda připraví. Během cesty si často dělají krátké přestávky, aby si odpočinuli a nabrali síly, než se opět vydají dále na cestu. I tyto krátké pauzy můžou být záludné, neboť váha nákladu je často tak vysoká, že v případě pádu si už nosič zpět na záda náklad sám nedokáže naložit. I s takto těžkým nákladem ale nosič zvládá dorazit na chatu za podobný čas jako běžný turista. Ne nadarmo se říká, že na nošení se hodí jeden ze sta.

Na konci dne, po úspěšném doručení zásob, následuje zasloužený odpočinek v útulné atmosféře horské chaty, případně sestup zpět do údolí s nákladem odpadků z chaty. Nosiči mají mezi chatármi i turisty velký respekt a často jsou považováni za hrdiny hor. Jejich příběhy a zážitky z cest se stávají součástí místního folklóru.

Oblečení pro extrémní podmínky

Aby mohli nosiči čelit nevyzpytatelným podmínkám Tater, spolupracují s norskými outdoorovými značkami Bergans a Devold. Tyto značky jsou známá svým vysoce kvalitním outdoorovým oblečením, které je navrženo tak, aby odolalo těm nejdrsnějším klimatickým podmínkám. Nosiči oblékají tyto kvalitní, norským počasím, ověřené značky, které je chrání před chladem, vlhkostí a silným větrem, což je v Tatrách nezbytné. Navíc perfektně fungují i ve větším rozmezí teplot, nosiči nemohou za vynášku několikrát shodit krosnu a převlékat se podle změny počasí. Díky této spolupráci jsou nosiči dokonale vybaveni, aby mohli bezpečně a efektivně plnit své náročné úkoly.

Důležitost nosičů v moderní době

I přes pokrok v technologiích a rozvoj infrastruktury zůstávají nosiči v Tatrách nezbytností. Mnohé horské chaty leží v exponovaném terénu a v chráněných oblastech, což vylučuje použití aut, skůtrů, ale i pravidelného zásobování vrtulníky. To činí nosiče nenahraditelnými. Kromě praktického přínosu udržují nosiči živou tradici, která je součástí kulturního dědictví Vysokých Tater.

Nosiči jako Pišta jsou symbolem odvahy, síly a oddanosti tatranským horám. Jejich každodenní práce je nejen fyzicky náročná, ale také hluboce inspirativní. Udržují tradici, která spojuje minulost s přítomností a připomíná nám, jak důležitý je respekt a láska k přírodě. Díky nim zůstávají horské chaty dobře zásobeny a turisté mohou nadále obdivovat krásy Tater v pohodlí a bezpečí.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *