Dnes je velký den! Petr Horký odjíždí na životní expedici na Jižní pól!

Může se stát prvním Čechem v historii, který po severním pólu a takzvaném Pólu chladu zdolá i třetí milník, kterým je jižní pól. Cestu na nejjižnější bod planety plánuje delší čas. Petr Horký právě dnes odjíždí na jižní pól!

Řeč je o českém dobrodruhovi a polárníkovi Petru Horkém. Na více než měsíční výpravu se vydá hned začátkem prosince. Na Antarktidě se potká s dalším polárníkem Václavem Pištorou. Nejprve má ale v plánu vystoupat na nejvyšší vrchol Antarktidy Mount Vinson (4892 m n. m.).

Vrcholu Mount Vinson by měl dosáhnout 18. prosince. „A před Vánoci se ke mně přidá Václav, abychom spolu vyrazili dál na jižní pól, kde bychom měli stanout ještě před koncem roku,“ 

Před sebou budou mít 120 kilometrů dlouhou cestu, kterou chtějí urazit na lyžích a se saněmi. „Půjdeme od posledního stupně jižní rovnoběžky. Nemyslíme si o sobě, že jsme Amundsenové anebo Scottové. Ta doba je pryč, ale je pravda, že se těmto mistrům a hrdinům jedeme s obdivem poklonit,“

Pokud na jižní pól dorazí, stane se tak 110 let poté, co k němu došel Roald Amundsen a pár týdnů po něm Robert Falcon Scott. Petr už dříve zdolal severní pól, na lyžích přešel Grónsko, putoval na Sibiři na Pólu chladu, který je nejchladnějším obydleným místem na světě. Ve stanu zažil teploty mínus 53 stupňů Celsia. Jako první člověk na světě přešel zamrzlé mongolské jezero Khovsghol.

Hlavním smyslem jeho nynější cesty je připomenout mnohdy neznámé osobní příběhy velkých polárních cest od minulosti až po dnešek. Jeho výprava je však také pokusem o důkaz, že i v dnešní covidové době se dá cestovat.

Držte s námi Petrovi palce a sledujte jeho cestu s námi!

Petr je vybaven na cestu norským vlněným oblečení Bergans a Devold of Norway. Nezklamou ho ani lyže značky Asnes a skvělé, ultra lehké a bezúdržbové boty ALFA!

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *