Batoh pro outdoorové aktivity

Jaký je vhodný právě pro vás?

Batoh musí být pohodlný, dobře sedět a vyhovovat našim potřebám. To je základ, o kterém víme, že na něj při výběru batohu máme brát ohled. Jenže pro každou aktivitu mohou být potřeby úplně jiné.

před 100 lety vyřešil Ole Bergan základní problémy s nošením batohů a společně s Sverre Youngem založili společnost Bergans, jejíž vlajkovou lodí byly a jsou právě batohy. Kvalitu značky Bergans otestoval už v roce 1911 polárník Roald Amundsen při dobytí jižního pólu. Materiály i propracovanost batohů je od té doby samozřejmě mnohem dál a také nabídka různých variant pro různé aktivity se rozrostla.

 

Vybírejte s rozumem

Když vybíráme batoh, je důležité se zeptat na několik otázek.

  • Kdo jej bude nosit
  • Jak často
  • Co do něj máme v plánu všechno dávat
  • Pro jaký účel bude sloužit
  • Co všechno by měl mít.

Jednoduše řečeno, použijeme ho dvakrát do roka na krátkou procházku od auta k chatě, vyrážíme na dva měsíce na túru po Asii nebo trávíme každý víkend při horské turistice?

Podle aktivity, pro kterou bude batoh využívaný, pak volíme nosnost, typ zádového nosiče a také celkové technické řešení (poutka, kapsy atd.).

Materiál batohů je zevnitř opatřen PU (polyuretanovou) vrstvou, která zajistí částečnou nepromokavost batohu. Pro úplnou voděodolnost je pak vhodná pláštěnka na batoh, kterou mají některé modely integrovanou nebo ji lze dokoupit samostatně.

Bergans batohy jsou u středních a větších objemů rozdělení i na pánské a dámské. Liší se od sebe především šířkou a délkou zad a rozměrem a umístěním popruhů – u dámské varianty jsou užší a přišity blíže k sobě, čímž je zabráněno skluzu popruhů z ramen. Batoh vždy vybíráme podle našeho těla podle délky zad a šířky ramen.

Nenechte batoh zničit vám záda

Nejdůležitější při výběru je batoh si vyzkoušet, zkusit jak nám sedí a vyhovuje. První dojem hodně napoví a tak i když se nám bude líbit design, ale batoh nebude perfektně sedět, poohlédněme se raději po jiném typu.

Výhodou jsou různé možnosti nastavení nejen ramenních popruhů, ale i zad nebo hrudní a bederní popruhy. Každý detail hraje roli a to poslední, co chceme, je mít v půlce túry sedřená ramena nebo bolavá záda.

Opravdu jedinečný komfort nabízí batoh Trollhetta s unikátním nosným systémem SPINE®ADJUSTABLE, který kopíruje všechny protichůdné pohyby těla ve stejný čas.

Zajímat by nás měla také nosnost a celková váha batohu, zvláště v náročných terénech. I na to v Bergans myslí a nabízí i ultralehké batohy s velkým objemem a velmi nízkou váhou. Pro lyžování nebo horolezectví, kde hraje roli opravdu každý gram, byl ve spolupráci s horskými průvodci vyvinut extra lehký batoh Helium PRO s unikátním vertikálním rozepínáním pro snadný přístup a mnoha doplňky pro upevnění třeba horolezeckého lana nebo cepínů. Dámský batoh Helium PRO nabízí nosnost až 17 kg, objem 55 litrů a to vše při váze pouhých 1,28 kg.

Také design batohů se neustále vyvíjí a odpovídá módním trendům i nárokům uživatelů. Základní jednobarevný vzhled často doplňují kontrastní prvky, poutka, zipy nebo lemy kapes.