Batoh Bergans s tlumičem

1.díl testu nosného systému Spine od Bergans

Norskou “páteř” jsme analyzovali s pomocí nejmodernější měřící techniky.
Jak funguje Spine, spirálový rám severských batohů?

Svačinu na procházku do lesa si můžete vzít v kapse nebo v igelitce. Pokud to ale s outdoorem myslíte vážně, chodíte často s batohem. Tahle základní část výbavy spojuje tak různorodé venkovní sporty, jako je třeba vysokohorská turistika, výškové lezení, nástupy před skalkařením, ferraty nebo dálkové přechody.

Co vědí horští nosiči

Na první pohled není na batohu mnoho zajímavého – prostě pytel se dvěma popruhy, který si hodíte na ramena. Už před stovkami let si ale horští nosiči všimli, že velmi záleží třeba na výšce těžiště. Balíte si vodu, jídlo a další těžké věci na dno batohu, nebo naopak až úplně nahoru? Zkuste obě varianty a uvidíte, jak zásadní je to rozdíl. Čím je těžiště výše, tím lépe budete moci balancovat a tím méně budete unavení. Uživatelský komfort ale ovlivňuje i řada dalších parametrů. Nesete zátěž rameny, nebo spíš bedry? Je batoh k zádům pevně přitažen, nebo může při každém vašem kroku trochu “cestovat”? Přenáší se hybnost nákladu na vaši páteř, nebo ji batoh částečně tlumí? Všechny tyhle otázky (a spousta dalších) určují, jak bude chůze s batohem příjemná, jak velkou zátěž unesete, kolik toho ujdete a jak moc vás budou večer bolet záda.

Cena z Friedrichshafenu

Výrobci batohů postupem času vyvinuli desítky nejrůznějších nosných systémů. Který je nejlepší? Ta otázka je nesmyslná. Záleží totiž na tom, jak daleko chcete jít (případně běžet nebo jet na kole či na běžkách), s jak těžkým a objemným nákladem, jakým terénem, jakou rychlostí, … Pro různé účely, aktivity a uživatele se zkrátka hodí různé nosné systémy a základní otázka při výběru batohu zní: “Na co ho budu používat?”

Příkladem širokého portfolia nosných systémů je norská firma Bergans. V její nabídce najdete třeba systémy Quick Adjust, RS3, Hexagon, QSS nebo Powerframe. Každý se hodí pro jiné aktivity. Nedávno přišel Bergans s nosným systémem Spine, který najdete třeba v batozích Trollhetta nebo Glittertind. Měl by řešit několik problémů najednou.

Že nejde o sci–fi prokázala cena Outdoor Industry Award, kterou Bergans získal v červenci 2012 v německém Friedrichshafenu.

 

Co tvrdí firma Bergans?

Při chůzi dělá tělo řadu různých pohybů najednou. Nosný systém Spine zajišťuje, aby batoh kopíroval všechny protichůdné pohyby ve stejný čas. Jeho základem je speciálně tvarovaný rám z pružinové oceli. K batohu je připevněn uprostřed zadního panelu, zatímco boky a ramena se mohou pohybovat volně. Nosný systém tedy pracuje stejně jako páteř.

1. Boční pohyb

Boky a ramena se při každém kroku pohybují nahoru a dolů. Ramena jsou vzhledem k bokům v protipohybu, což způsobuje ohýbání doleva a doprava. Spirálový rám umožňuje nosnému systému ohýbat se oběma směry a tvarovat se podle přirozených pohybů těla.

2. Stabilita

Čím větší je pohyb, tím větší je odpor pružinového rámu. Rozsah pohybů je omezen, aby se předešlo nestabilitě. Systém přitom můžete “ladit” stabilizačními popruhy na ramenou a na bederním pásu.

3. Kroutivý pohyb

K pohybu ramen a boků nahoru a dolů se při chůzi přidává i pohyb těla dopředu a dozadu. Boky a ramena se pohybují protisměrně, což při každém kroku vede ke kroucení těla. Tradiční batohy tomuto přirozenému pohybu brání. Spirálovitý pružinový rám se ale pohybuje stejně jako tělo.

4. Absorbce rázů

Struktura rámu funguje jako pružina, pohlcující rázy vznikající při chůzi se zátěží.

Tahle tvrzení jsme se rozhodli prověřit ve spolupráci s Casri, což je výzkumné pracoviště Armády ČR, zabývající se biomechanikou (www.casri.cz).

Batohy Glittertind jsou vybavené pevnou délkou nosného zádového systému, nabídku naleznete ZDE.

Batohy Trollhetta mají inovovaný zádový systém s nastavitelnou délkou zad, nabídku naleznete ZDE.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *