Back country lyže Åsnes

Užijte si outdoorová dobrodružství ve volném terénu.

Back country lyžování je vhodné pro ty, kteří nehledají přeplněné běžkařské magistrály, ale chtějí si naplno užít putování volnou zasněženou krajinou. Backcountry lyže jsou vybaveny ocelovými hranami a některé také šupinou pro lepší stoupání, případně stoupacím pásem. Nazujte backcountry boty a vázání na běžky, do ruky vemte běžecké hole a případně i další vybavení, které se vám bude hodit a můžete vyrazit!

Existuje skupina lyžařů, kterým pokud byste dali vybrat, zda vyjet na upravené tratě či mimo ně, nejenže by si okamžitě vybrali druhou variantu, ale ještě by kroutili hlavou nad tím, že je vůbec obtěžujete volbou. Lyžování mimo upravené stopy, tedy backcountry, lze provozovat téměř kdekoli vás napadne. V parcích, příměstských i odlehlejších lesích, po polích s remízky anebo třeba horských hřebenech. Přesto jej většina lidí zřejmě objeví z pohodlí upravených stop. Své o tom ví i polárník Petr Horký, který v minulém roce vyrazil objevovat Korunu Prahy. Na běžkách se vydal po stopách tří nejvyšších vrcholů v Praze.

Back country lyžování má svůj původ v Norsku, kde se s lyžemi na nohách místní už rodí. Nejlepší a nejrychlejší pohyb v zasněženém terénu jim zajistí právě BC lyže. Vyberte si ze široké nabídky kvalitních lyží Asnes s neotřelým designem a výrobou v České Republice.

 

Více než 90 let lyžařské historie

Historie značky Åsnes začíná v roce 1910, kdy Arne, nejstarší ze šesti bratrů Åsnesů, dostal práci v lyžařské továrně Hagen v Christianii, dnešním Oslu. Zde se naučil profesi výroby lyží. Nakonec v roce 1913 pracovali v továrně Hagen už čtyři ze šesti bratrů Åsnesů.

Roku 1922 se dva z bratrů rozhodli zahájit výrobu lyží v rodném městě Straumsnes pod názvem “Brødrene Åsnes skifabrikk” – Továrna na lyže bratrů Åsnesů. Výroba začala nejprve ve staré stodole postavené už v roce 1696. Po 11 letech začala být pro výrobu lyží příliš malá, a tak vznikly na farmě zcela nové výrobní prostory s celkovou plochou 200 metrů čtverečních.

Rodina byla chudá a měla omezený rozpočet na investice. Dřevo na stavbu lyží nakupovali bratři Åsnesové v oblasti fjordů a platili za ně rybami, které během cest fjordy ulovili. Dřevo pak do továrny dopravovali na veslici.

Nakupovali dřevo z pařezů a měli k tomu několik důvodů: dřevo bylo levnější a dalo se v něm najít nejlepší materiál pro stavbu lyží. Vznikaly tak ty nejdokonalejší lyže, jaké kdy Norsko vidělo.

Åsnes má dlouhou a bohatou historii postavenou na tvrdé práci a železné vůli. Rodina Åsnesů otevřela první opravdovou továrnu v roce 1933 a v roce 1937 dostali bratři první zakázku královské armády. Poprvé museli najmout pracovníky mimo rodinu.

S příchodem elektrické energie se práce zjednodušila. Na podzim 1948 však továrnu zničil obrovský požár. Díky dobrovolnické práci měla rodina za dva roky od požáru továrnu novou. Měla 250 čtverečních metrů. Několikrát pak byla rozšiřována až na konečných 2600 čtverečních metrů.

Absolutním vrcholem značky Åsnes byl rok 1977, kdy firma zaměstnávala přes 70 pracovníků. V tomto roce vyrobila 137 000 párů lyží, 45 % přitom exportovala do Spojených států a Kanady. Následujících pár let zažila společnost nepatrný útlum způsobený tvrdou konkurencí charakteristickou pro 80‘ léta a zpět do hry je v roce 1984 a 85 vrátily telemarkové lyže, které v tu chvíli zažívaly obrovský boom.

V roce 1998 společnost Brødrene Åsnes Ski AS zkrachovala a za pomocí regionálních investorů byla založena nová – Åsnes Ski AS, která působila až do roku 2006. Åsnes tak už nikdy nebyla rodinnou firmou.

Potom se objevili dva lyžařští nadšenci z Vossu, kteří snili o vlastní lyžařské značce. Øyvind Lauritzen a Hans Engelsen Eide firmu koupili a značku Åsnes zařadili do skupiny Skigutane AS (Lyžující kluci). Společně významně pokročili v designu, marketingu a kvalit produktu. Investovali do výroby i vývoje. Přesto po dvou letech ve ztrátách museli továrnu v Straumsnesu zavřít. Veškerá výroba se přesunula do lyžařské továrny Åre vlastněné společností Skigutane.

ČTĚTE NA NAŠEM BLOGU